Kakkosen pohjoinen lohko potkaistaan käyntiin tulevana lauantaina eli vappuaattona. JS Hercules kohtaa tuolloin sarjan avausottelussa nousijajoukkue Komeetat Jyväskylästä. Ottelu pelataan Castrenin urheilupuistossa alkaen kello 14.00.

JS Herculeksen edustusjoukkue lähtee alkavaan kauteen uusiutuneella ilmeellä. Loistavaa työtä joukkueen peräsimessä useita kausia tehnyt Mikko Isokangas antoi viestikapulan eteenpäin viime syksynä. Vastuuvalmentajana toimii kokenut tanskalainen Peter Ebbe Tønder, joka valmennuspestinsä ohella kouluttaa myös seurayhteisön juniorivalmentajia.

Valmennusryhmään kuuluu Tønderin lisäksi nuoreen ikäänsä peilattuna jo pitkän uran seuran junioripuolella tehnyt Pekka Haaranen, joka vastaa myös Hercules YJ -07 syntyneiden edustusjoukkueen toiminnasta. Fysiikkavalmennuksesta päävastuun kantaa portugalilainen Luis Freitas jr ja maalivahtivalmennuksesta myös juniorimaalivahdeille tuttu Konstantinos Lagos. Joukkueen huoltajana toimii seuran monitoimimies Mikko Takalo.

Pelaajapuolella nähtiin myös isoja muutoksia talvikauden aikana. Henry Mäkäräinen, Sami Karjalainen, Kristian Heinolainen, Timi Voutilainen, Kaapo Lepojärvi, Aleksi Isomäki ja seuraavan stepin urallaan Ykkösen MP:n paidassa ottava Jesse Kilpeläinen (HauPa) ovat ainakin toistaiseksi poissa joukkueen nimilistalta.

Paluumuuttajina Herkun paidan ylleen pukevat Simon Thurling ja Santeri Ukkola. SJK-akatemian riveissä Ykkösen vauhtia maistellut Aapo Kuivila tuo puolustukseen lisää kovuutta ja maalintekovastuun päärooli langennee Jyri Vääräniemelle. Muista tulokkaista voidaan mainita Joona Juntunen ja Kemi City FC:stä Ouluun siirtynyt Joona Kähkönen.

Uuden strategian mukaisesti kokeneempien pelaajien määrä tulevan kauden joukkueessa on aiempaa pienempi ja roolia tulevat ottamaan enenevissä määrin vielä juniori-ikäiset pelaajat. -03 ikäluokan Oskari Haanpää, -04:n Aki Peltokorpi ja Elias Suistio sekä vielä U17-joukkueessa pelaavat -05 syntyneet Kasper Rauma ja Eevert Sainila pelaavat myös edustusjoukkueen paidassa tulevalla kaudella. Talvikauden harjoitusotteluissa kentälle pääsivät edellä mainittujen lisäksi juniori-ikäisistä pelaajista mm. juuri maajoukkuekutsun saanut Julius Körkkö, Alex Ainasoja sekä Denis Kocol.

Edustusjoukkueesta muotoutuu näin ollen entistä selkeämpi osa pelaajapolkua lahjakkaille ja kovasti harjoitelleille seurayhteisön pelaajille.

Joukkue on joka tapauksessa iskukykyinen ja valmis voittamaan kenet tahansa vastustajan Kakkosen C-lohkossa. Tule paikalle katsomaan vauhdikasta ja viihdyttävää futista!

Portit kauden ja vapun avausotteluun avataan lauantaina kello 13.15. Liput kamppailuun maksavat 10 euroa ja alennusryhmiltä 5 euroa (opiskelijat, eläkeläiset ja Hercules-yhteisön vanhemmat). Seurayhteisön junioripelaajille sekä alle 12-vuotiaille lapsille on kauden kaikkiin otteluihimme vapaa sisäänpääsy.