Futiskausi 2015 sai päätöksensä seuran jokaisen joukkueen osalta reilu viikko sitten. Suurimpana kirsikkana kakun päällä on luonnollisesti miesten edustusjoukkueen nouseminen ensi kaudelle Kakkoseen. Vitosessa Herkku-Papat pelasivat omalla mukavuusalueellaan ilman tippumis- saati nousupaineita. Naisilla maagisen kauden 2014 liidon jälkeen oli tuloksellisesti maltillisempi kausi sijoituksen löytyessä kevät- ja syyskierroksella Naisten Kolmosen alemmasta keskikastista.

Jee!

Miesten edustusjoukkueessa pelasi kuluneella kaudella 26 pelaajaa. Rinki oli sopivan laaja läpi kauden ja lisäksi harjoituksiin toivat leveyttä monellakin tapaa atleettiset Herkku-Papat eli Paapurat. Tiedä sitten olivatko hyvät ottelutulokset seurausta vai syynä harvinaisen kovaan harjoitusaktiivisuuteen, mutta henki oli kohdillaan läpi kauden. Herkku-Papat eivät lopulta saaneet vakiovuoroa pyörimään, vaikka peleissä innokkaita oli jopa kahteen kentälliseen asti. Jäipähän kehitettävää tulevaan kauteenkin. Naiset saivat edustuksesta kaudelle uudeksi vetäjäksi Timo ”Yö” ”Timpula” Peltolan, jonka johdolla naiset treenasivat suurimman osan kautta kaksi kertaa viikossa. Kamppailu seuran päättäjäisissä äänestettävästä ”Vuoden Timo”-palkinnosta ei ole koskaan ennen ollut näin jännittävä!

On se kova!
On se kova!

Herculeksessa oli myös muuta elämää joukkueiden omien harjoitusten ja pelien lisäksi. Ennen kauden alkua Herkut järjestivät yhteistyössä RoPS:n kanssa rovaniemeläisten Liigacup –otteluita Oulussa. Kesäkuun lopuilla JS Hercules toimi järjestäjänä suositussa Nallikari Beach Soccer –rantajalkapallotapahtumassa. Kesän alkupuolella lanseerattiin myös uutukainen ”Herkku 7-ottelu” -tapahtumasarja, jossa Herkut mittelöivät eri lajeissa jalkapalloviheriön ulkopuolella. Tähän mennessä on ehditty kilpailla keilailussa ja biljardissa, mutta eiköhän loput viisi lajiakin ehditä kisailla vielä ennen 30.10. järjestettäviä seuran päättäjäisiä, kunhan seuraikoni Nuori Timo Rautio on ehtinyt hoitaa fanipostit alta pois! Viimeisin tempaus on syyskuusta alkanut Timo ”Seniori” Perälän vetämä Säänkestävät aamutreenit keskiviikkoisin klo 6.30 , huh huh!